Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) danas je u Dubrovniku, u okviru Summita Inicijative triju mora, potpisala Sporazum o razumijevanju s Europskim investicijskim fondom (EIF) i nacionalnim razvojnim institucijama iz Poljske (BGK), Rumunjske (BID), Litve (ILTE) i Slovenije (SID banka), s ciljem uspostave novog fonda fondova za ulaganja u infrastrukturu u srednjoj i istočnoj Europi. Potpisivanju je nazočio i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

Nova inicijativa, Infrastrukturni fond fondova Inicijative triju mora, ima za cilj mobilizirati najmanje 2 milijarde eura ulaganja u projekte iz područja energetike, prometa, digitalne i društvene infrastrukture. Riječ je o zajedničkom naporu kojim će se javnim sredstvima potaknuti dodatna privatna ulaganja te ubrzati realizacija strateških projekata važnih za konkurentnost i otpornost gospodarstava regije.

Zemlje sudionice planiraju zajednički osigurati oko 250 milijuna eura, dok će EIF ta sredstva dodatno multiplicirati kroz ulaganja u infrastrukturne fondove. Očekuje se da će takav model privući i značajan interes privatnih investitora te omogućiti financiranje većih i složenijih projekata. Bugarska je također izrazila spremnost za uključivanje u inicijativu, dok se očekuje da će se nakon uspostave fonda pridružiti i druge zemlje članice Inicijative triju mora.

„Drago mi je da Republika Hrvatska, putem HBOR-a, nastavlja aktivno sudjelovati u razvoju financijskih instrumenata unutar Inicijative triju mora. Dosadašnja iskustva pokazuju da zajednički pristup može značajno ubrzati ulaganja u područjima ključnima za konkurentnost naših gospodarstava. Novi fond fondova vidimo kao važan sljedeći korak u unaprjeđenju dostupnosti kapitala za projekte u energetici, prometu i digitalnoj povezanosti. Ovaj sporazum za nas je posebno važan jer postavlja okvir za daljnju suradnju s Europskim investicijskim fondom i partnerima te otvara nove investicijske mogućnosti u projektima od strateškog značaja za Hrvatsku“, istaknuo je predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo.

Inicijativa će podržati kako iskusne međunarodne upravitelje fondova, tako i nove timove iz srednje i istočne Europe, čime će dodatno ojačati regionalno tržište kapitala i poboljšati pristup dugoročnom financiranju infrastrukturnih projekata.

Model fonda fondova omogućit će ulaganja kroz više fondova, čime se osigurava šira geografska i sektorska pokrivenost te smanjuje investicijski rizik, uz istodobno olakšavanje financiranja velikih infrastrukturnih projekata.